Książka to zbiór anegdot i relacji historycznych opisujących podstępy i fortele. Ale służy nie tylko rozrywce - anegdoty to ilustracje pokazujące, jak nasza kultura ogranicza możliwości działania. Jest to punktem wyjścia do zestawienia tego, jak Chińczycy i ludzie Zachodu rozumieją konflikt i jak postępują w sytuacjach konfliktowych.
Ponadczasowy bestseller zaopatrzony we wstęp mistrza pióra Andrzeja Sapkowskiego. Ten pierwszy tom serii WZORCE jest studium, a zarazem almanachem wszelkich forteli, jakie stosowali i Chińczycy, i my, ludzie Zachodu. Dziesiątki przykładów historycznych i spostrzeżeń to lektura, którą można ponawiać raz za razem – zawsze z nowym spojrzeniem na pozornie dobrze oswojone zawiłości ludzkiej natury. I ludzkiej perfidii.
Bodaj najlepsze momenty sienkiewiczowskiej trylogii to opisy forteli obmyślanych przez imć Zagłobę. Dzięki znajomości ludzkiej psychiki łatwo wywoływał on szacunek swoich towarzyszy i śmiech podziwu czytelnika.
W tej książce znajdziesz opowieści o czynach ludzi takich jak Zagłoba. O wybitnych dowódcach formatu Lawrence’a z Arabii i mężach stanu jak słynny chiński strateg Zhuge Liang, ale też postaciach fikcyjnych, takich jak dowódca „Czerwonego października”. „Dowódca wypłoszył ich z wody!” krzyczy jeden z załogantów Ramiusa. Okrzykiem tym puentuje świetnie to, jak postronni widzą rozgrywki toczone przez „graczy” w mrocznych głębinach pod mamiącą spokojem powierzchnią. Ci gracze zdawali się działać w „równoległym świecie.” Niby patrzyli na to samo, niby mili ten sam zestaw informacji, co inni uczestnicy i obserwatorzy... ale składali z nich układankę zupełnie odmienną. Dostrzegali i wpływali na łańcuchy przyczyn i skutków, które zwykły człowiek jest w stanie dostrzec dopiero po całym zdarzeniu, albo i wcale.
36 forteli to znakomity międzykulturowy, okraszony dziesiątkami anegdot almanach psychologii konfliktu, w którym chiński dorobek opisany jest językiem Zachodu, a dorobek zachodni - językiem starożytnych Chin. Gorąco polecam.
– dr Jacek Bartosiak, ekspert geopolityk, autor książki Pacyfik i Eurazja. O wojnie
Książka ta w sposób absolutnie fascynujący prezentuje to, czym jest prowadzenie konfliktów i wojen. Autor należycie dostrzega to, że to ludzie toczą wojny, a nie maszyny. A więc warunkiem sukcesu jest właściwe zarządzanie zasobami osobowymi. Lektura obowiązkowa dla adeptów strategii i sztuki operacyjnej z elementami taktyki.
gen. bryg. rez. dr Jarosław Kraszewski, były dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN
Piotr Plebaniak pokazuje, jak aktywują się w nas mechanizmy takie jak huśtawka emocjonalna czy zachowania perfidne nad którymi - u siebie i innych - tylko nie wielu panuje w sposób świadomy 36 forteli to książka dla tych, którzy chcą się przed podstępem bronić, ale i tych, którzy chcą go lepiej zrozumieć.
dr Tomasz Witkowski, konsultant-szkoleniowiec w MODERATOR, autor min. Psychomianipulacji oraz Inteligencji makiawelicznej
Nie ma operacji specjalnych bez myślenia „outside the box”. Ta książka to fantastyczny zbiór konkretnych przykładów i takiego myślenia, i jego zastosowań. Powinna stać się obowiązkowym podręcznikiem żołnierza sił specjalnych.
– st. chor. rez. Piotr Soyka, były żołnierz JWK, POL SOF Academy (Strzelanie bojowe)
36 forteli polecam w szczególności żołnierzom sił i służb specjalnych, które z założenia realizują swoje misje w nieprzewidywalnym środowisku wysokiego ryzyka. Taktykom i strategom odpowiedzialnym za odnajdywanie dróg wyjścia z beznadziejnych sytuacji, ale i ku przestrodze w obliczu pozornie słabego i przez to lekceważonego przeciwnika.”
Nie ma operacji specjalnych bez myślenia „outside the box”. Ta książka to fantastyczny zbiór konkretnych przykładów i takiego myślenia, i jego zastosowań. Powinna stać się obowiązkowym podręcznikiem żołnierza sił specjalnych.
Piotr Plebaniak pokazuje, jak aktywują się w nas mechanizmy takie jak huśtawka emocjonalna czy zachowania perfidne nad którymi - u siebie i innych - tylko nie wielu panuje w sposób świadomy 36 forteli to książka dla tych, którzy chcą się przed podstępem bronić, ale i tych, którzy chcą go lepiej zrozumieć.
Książka ta w sposób absolutnie fascynujący prezentuje to, czym jest prowadzenie konfliktów i wojen. Autor należycie dostrzega to, że to ludzie toczą wojny, a nie maszyny. A więc warunkiem sukcesu jest właściwe zarządzanie zasobami osobowymi. Lektura obowiązkowa dla adeptów strategii i sztuki operacyjnej z elementami taktyki.
Myślenie „outside the box” jest kluczem do działań specjalnych. Książka 36 forteli w sposób absolutnie wzorowy, za pomocą zbioru konkretnych przykładów i praktycznych zastosowań, prowadzi do wytrenowania tej umiejętności. Powinna stać się obowiązkową lekturą analityków, strategów i przede wszystkim żołnierzy.
Książka 36 forteli w sposób absolutnie fascynujący prezentuje to, czym jest prowadzenie konfliktów i wojen. Lektura obowiązkowa dla adeptów strategii i taktyki.
Omówione w 36 fortelach praktyczne sposoby wniknięcia w umysł przeciwnika stanowią cenne uzupełnienie naszych Szkoleń funkcjonariuszy bezpieczeństwa. Szczególnie użyteczne są konkretne techniki wczuwania się w potencjalnego przeciwnika - jego motywację, kulturowe ograniczenia i wynikającą z nich technikę działania.
(...) Geopolityka to gra o władze a tym samym o przyszłość świata. Plan, rachuby i podstęp decydują o życiu i śmierci, o sukcesie lub klęsce. Tradycje prowadzenia zmagań, definiowania wojny są często zasadniczo różne w kręgu oddziaływania cywilizacji zachodniej i chińskiej. 36 forteli i traktat Sztuka wojny słynnego stratega chińskiej starożytności są dla Chińczyków równorzędnym przejawem tego, co my określamy mądrością wschodu. A opracowanie Piotra Plebaniaka to znakomity międzykulturowy, okraszony dziesiątkami anegdot podręcznik psychologii konfliktu, w którym chiński dorobek opisany jest językiem współczesnej psychologii. Gorąco polecam.
W jednej pozycji autor zebrał wiele ilustracji historycznych, anegdot i konkretnych instrukcji, które są połączeniem mądrości wielowiekowego doświadczenia myśli wojskowej dalekiego wschodu z dorobkiem współczesnej psychologii. Tak powstało znakomite opracowanie, traktujące o „myśleniu poza przyjętymi schematami” i „uciekaniu od rutyny”, czyli patrzenia na pojawiające się problemy tylko w wąskich kategoriach nauk tratujących o zarządzaniu w sensie ogólnym. Z pewnością każdy, którego praca polega na kierowaniu organizacjami lub zespołami ludzkimi, znajdzie w niej coś dla siebie.
Pewnie wiele osób najchętniej przeszłoby od razu do opisu forteli, lecz to nie jest dobry pomysł, bowiem każda z części stanowi element spójnej całości i świetnie się uzupełniają.
PrzejdźNajbardziej niezwykłą cechą dzieła autora jest przesłanie: „Nie broń, a umysł pozwoli ci wygrać spór.” Udowadnia to w każdym dziale.
PrzejdźWszystko opisano bardzo przyjemnym językiem. Jest on przy tym jasny i zrozumiały, bo ma zasadnicze znaczenie w procesie komunikacji autor-czytelnik. W tej pozycji nie ma bowiem miejsca na niedomówienia i interpretacje.
PrzejdźPiotr Plebaniak ma już na swoim koncie dwie książki o Chinach. Świetnie orientuje się w tematyce dalekowschodniej i dzieli się swoją wiedzą z czytelnikami.
PrzejdźKsiążka Plebaniaka daleka jest od przysłowiowego lania wody. Autor skupia się na konkretnych przypadkach, obrazując każdy z nich dokładnym i szczegółowym opisem i wyjaśnieniem. Całość przedstawiona jest w sposób bardzo praktyczny i w wielu przypadkach możliwy do odniesienia w życiu codziennym.
PrzejdźPiotr Plebaniak staje tu na wysokości zadania, w bardzo obrazowy sposób ukazując różnice pomiędzy tym, jak tradycyjnie postrzegał wojnę Europejczyk, a jak Azjata, demonstrując, że dla władyków Państwa Środka nie istniało rozgraniczenie pomiędzy wojną a negocjacjami oraz wywodząc, że typowy dla nich pragmatyzm znajduje swoje korzenie w filozofii taoizmu i konfucjanizmu.
PrzejdźKsiążka Piotra Plebaniaka to nie tylko podręcznik, z którego dowiecie się jak mając skromniejsze niż Wasz przeciwnik środki osiągnąć pożądane cele. Czasami za wygraną można uznać fakt, że… nie przegraliśmy, bo nie udało się nas wciągnąć w konflikt, którego w danej chwili nie mamy szans wygrać, lub szanse na pozytywne dla nas zakończenie są iluzoryczne.
Przejdź(publikacja wkrótce) Chiny mają jednak także drugą, ciemną stronę – Yin, zazwyczaj wstydliwie skrywaną, zwłaszcza przed „obcymi”, myśli strategicznej, szczególnie tradycji sławnych „36 forteli”
PrzejdźSkrótowa prezentacja wszystkich trzydziestu sześciu forteli w portalu Chiny.pl
PrzejdźZ Piotrem Plebaniakiem, socjologiem z uniwersytetu na Tajwanie, o zasadach, jakimi kierują się Chińczycy w życiu, pracy, zawieraniu umów, kontaktów itd., a także o tym, jak należy czytać i rozumieć ich gesty i słowa, rozmawiał Wojciech Marczyk.
PrzejdźO wojnie manewrowej. Dwie koncepcje, a może nawet dwie filozofie sposobu atakowania przeciwnika.
Przejdź<p>Dla Chińczyków negocjacje nie są antytezą, zawieszeniem wojny ani negocjowaniem umowy dwóch w miarę równorzędnych stron. Są wojny przedłużeniem – dotyczy to też negocjacji nad zawieszeniem broni. Negocjacje to już walka, czego jedną z konsekwencji jest kulturowo uwarunkowany i przez to oczywisty bezsens wypowiadania wojny. [...]</p>
PrzejdźJeśli znasz i cenisz traktat Sztuka wojny autorstwa Sun Zi (Sun Tzu), tą książką będziesz zachwycony.
Broń to tylko przygodne narzędzie, które ma zmusić przeciwnika do zmiany zamiarów. Jedynym polem bitwy jest umysł. Wszystko inne to nieistotny szum.
Lois McMaster Bujold, Gra
Wojny i konflikty toczą ludzie. Pierwszorzędnym celem jest umysł przeciwnika. Według starożytnych chińskich ideałów, zwycięski dowódca steruje poczynaniami bądź armią przeciwnika z równą swobodą, co swoimi własnymi. Tak pojmowana sztuka wojenna jest więc z samej swojej natury gałęzią psychologii.
Książka 36 forteli to nie tylko zbiór forteli i podstępów. To międzykulurowy poradnik psychologii konfliktu i kompendium praktycznych porad, jak radzić sobie w sytuacjach rozbieżności interesu - od sytuacji z życia codziennego zaczynając, a na formułowaniu doktryn wojennych kończąc. Zawiera około dwieście ilustracji historycznych i anegdot, wraz ze zwięzłymi analizami opartymi na współczesnej psychologii poznawczej i traktacie Sztuka wojny Sun Tzu (Sun Zi).
Książkę polecają m.in. gen. Waldemar Skrzypczak, dr Tomasz Witkowski, prof. Mirosław Karwat i wielu innych.
Myślenie „outside the box” jest kluczem do działań specjalnych. Książka 36 forteli w sposób absolutnie wzorowy, za pomocą zbioru konkretnych przykładów i praktycznych zastosowań, prowadzi do wytrenowania tej umiejętności. Powinna stać się obowiązkową lekturą analityków, strategów i przede wszystkim żołnierzy.
– Naval, weteran m.in. z Iraku, Afganistanu, były operator jednostki specjalnej GROM i autor książek m.in.. Camp Pozzi, Ostatnich gryzą psy.
36 forteli to znakomity międzykulturowy, okraszony dziesiątkami anegdot almanach psychologii konfliktu, w którym chiński dorobek opisany jest językiem Zachodu, a dorobek zachodni - językiem starożytnych Chin. Gorąco polecam.
– dr Jacek Bartosiak, ekspert geopolityk, autor książki Pacyfik i Eurazja. O wojnie
Książka ta w sposób absolutnie fascynujący prezentuje to, czym jest prowadzenie konfliktów i wojen. Autor należycie dostrzega to, że to ludzie toczą wojny, a nie maszyny. A więc warunkiem sukcesu jest właściwe zarządzanie zasobami osobowymi. Lektura obowiązkowa dla adeptów strategii i sztuki operacyjnej z elementami taktyki.
gen. bryg. rez. dr Jarosław Kraszewski, były dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN
Piotr Plebaniak pokazuje, jak aktywują się w nas mechanizmy takie jak huśtawka emocjonalna czy zachowania perfidne nad którymi - u siebie i innych - tylko nie wielu panuje w sposób świadomy 36 forteli to książka dla tych, którzy chcą się przed podstępem bronić, ale i tych, którzy chcą go lepiej zrozumieć.
dr Tomasz Witkowski, konsultant-szkoleniowiec w MODERATOR, autor min. Psychomianipulacji oraz Inteligencji makiawelicznej
Nie ma operacji specjalnych bez myślenia „outside the box”. Ta książka to fantastyczny zbiór konkretnych przykładów i takiego myślenia, i jego zastosowań. Powinna stać się obowiązkowym podręcznikiem żołnierza sił specjalnych.
– st. chor. rez. Piotr Soyka, były żołnierz JWK, POL SOF Academy (Strzelanie bojowe)
Chińskie słowo ji 計, jeśli zbudować jego definicję ostensywną na bazie Trzydziestu sześciu forteli, wychodzi poza zakres znaczeniowy polskich słów „fortel” i „podstęp”. Ji, zwłaszcza w kontekście wojskowym, jest oczywiście tłumaczony jako „fortel”, jednak nie jest to tłumaczenie ścisłe. Ji oznaczało pierwotnie plan, kalkulację, schemat bądź wzorzec postępowania. Nie chodzi więc o oszukanie czy pokonanie przeciwnika, ale o skuteczne zaplanowanie i realizację zwycięskiego posunięcia. Dopiero od wczesnych wieków średnich znaczenie słowa ji poszerzyło się
o misterną intrygę, w założeniu prowadzoną skrycie przed jej ofiarą.
Sprzedawcy na rynku |
Sprzedawcy na rynku |
Sprzedawcy na rynku |
Oprawa miękka oraz darmowy e-book
Od wydawcy
Oprawa miękka oraz darmowy e-book
Sprzedawcy na rynku |
Oprawa miękka oraz darmowy e-book
Od wydawcy
Oprawa twarda oraz darmowy e-book
Sprzedawcy na rynku |
Oprawa miękka oraz darmowy e-book
W poniższym pliku RAR znajdziesz wszystkie materiały potrzebne księgarniom: opisy książki do sklepu on-line, miniaturki okładek, przykładowe strony (jpg) i urywki książki (PDF). Pakiety księgarskie do wszystkich książek Piotra Plebaniaka są dostępne tutaj.
Dystrybucja książki: Książka do kupienia u wydawcy Zysk i S-ka (ale także u dominujących dystrybutorów).. Zobacz też listę dystrybutorów i hurtowników tutaj
Miniaturki okładek, opis produktu, zdjęcia artystyczne, fragmnty PDF i JPG, spis treści:
1) Pakiety dla każdej z książek spakowane do pliku .RAR:
2) Wszystkie materiały książki 36 forteli dla księgarzy TUTAJ
Lista dystrybutorów innych książek autora TUTAJ.
1) Zobacz prezentacja wszystkich książek autora tutaj
Zabezpieczenie antyspamowe: 42.