Książka zawiera 81 sentencji i maksym, po dziewięć w każdym z rozdziałów. Ich tematy to: chińskie cykle dynastyczne, perypetie wojenne władców starożytnych, najstarsze echa starożytności i mitów.
Sentencje zostały dobrane tak, aby niosły jak najwięcej mądrości użytecznej dla nas, ludzi współczesnych. Jednocześnie są świetnymi przykładami do opisania ciekawostek o dawnych Chinach - obyczajach, słynnych postaciach i życiu zwykłych ludzi.
Przepięknie ilustrowana historia cywilizacji chińskiej napisana za pomocą słynnych przysłów, maksym i bon motów. Ten, kto szukał podręcznika historii bez dat, a za to pozwalającego poczuć ducha dawnych Chin, trafił we właściwe miejsce. Opisy słynnych fraz pozwalają zrozumieć sposób, w jaki sami Chińczycy patrzą na własną historię. Całość podsumowuje posłowie prof. Miszczaka oraz esej „natchniony” pt. „Kiedy Stany Zjednoczone przestaną być Państwem Środka?”.
Ta jedna starożytna prawidłowość rozpala wyobraźnię niezliczonych pokoleń adeptów Historii. Chińskie cykle dynastyczne to sprawa życia i śmierci. I dla władców pragnących władzy, i dla zwykłych ludzi pragnących jedynie nakarmić i odchować swoje dzieci.
Naszą wyobraźnię i uczucia poruszają wyczyny powieściowego Kmicica, dokonania Kopernika czy Curie-Skłodowskiej. Nasze serca rozpalają się żarem na wspomnienia chwały chwil takich, jak wiedeńska wiktoria naszego króla Jana III Sobieskiego czy pogrom bolszewickich hord w 1920 roku. Sprawiają one, że mówimy obcokrajowcom z dumą “to był jeden z nas”.
Chińczycy także mają swoje opowieści i swoich wielkich. Masz w ręku zbiór sentencji, opowieści maksym właśnie o tych ludziach. I tych prawdziwych, i tych nie do końca, bo mity narodowe często mieszają się z prawdą. W tej książce historia nie jest zbiorem suchych faktów i dat. Jest opowieścią o sercach i umysłach. O czynach ludzi wielkich i codzienności ludzi prostych.
Chiny to ciągłość kulturowa. Imperia się przewracają, władze i reżimy przemijają, ale Chiny trwają. Państwo można pokonać, cywilizacji — nie. Dlaczego? Przeczytajmy zawarte w tym tomie sentencje, wiekopomne słowa i opowieści osób tę cywilizację kształtujących. Warto.
Niezwykła, świetnie napisana, nowatorska publikacja. Piotr Plebaniak z niebywałą erudycją i elokwencją Znawcy przedstawia długą historię dziejów, tradycji i życia politycznego Chin. Opierając się na przekazach ówczesnych „świadków historii”, koryguje i przewartościowuje dotychczas pokutujące tradycyjne osądy, burząc współczesne mury ich akademickiej interpretacji.
Na wołanie Piotra Pustelnika miliony ludzi popędziło wyjść na spotkanie Wschodowi; słowa halucynującego entuzjasty takiego jak Mahomet wygenerowały siłę zdolną zatriumfować ponad greko-rzymskim światem; jakiś tam nieznany mnich Luter skąpał Europę we krwi. Głosy Galileusza i Newtona nigdy nie rozbrzmiewają echem pomiędzy masami. Wynalazcy i geniusze przyspieszają marsz cywilizacji. Ale to fanatycy i szaleńcy tworzą historię.
分久必合,合久必分
Co było zjednoczone, musi ulec rozbiciu,
co było rozbite, musi się zjednoczyć
To starożytne prawidło rozpala serca i wyobraźnię niezliczonych pokoleń adeptów historii Państwa Środka, w tym współczesnych decydentów politycznych.
Ta książka udowadnia, że za pomocą poezji i anegdot historycznych można zrozumieć historię i geopolitykę. Jest zbiorem map historycznych, wyjaśnień kluczowych aspektów cywilizacji i historii Chin, opowieści o kluczowych wydarzeniach oraz przysłów, idiomów i urywków poezji.
Zawiera 81 sentencji i maksym, po dziewięć w każdym z rozdziałów. Ich tematy to: chińskie cykle dynastyczne, perypetie wojenne władców starożytnych, najstarsze echa starożytności i mitów. Sentencje zostały dobrane tak, aby niosły jak najwięcej mądrości użytecznej dla nas, ludzi współczesnych. Jednocześnie są świetnymi przykładami do opisania ciekawostek o dawnych Chinach - obyczajach, słynnych postaciach i życiu zwykłych ludzi.
Odpowiedzi znajdziesz w tym tomie.
Książka wyróżniona w konkursie Geopolityczna książka roku 2020.
REKOMENDACJE:Niezwykła, świetnie napisana, nowatorska publikacja. Piotr Plebaniak z niebywałą erudycją i elokwencją Znawcy przedstawia długą historię dziejów, tradycji i życia politycznego Chin. Opierając się na przekazach ówczesnych „świadków historii”, koryguje i przewartościowuje dotychczas pokutujące tradycyjne osądy, burząc współczesne mury ich akademickiej interpretacji.
— dr hab. Krzysztof Miszczak, prof. SGH, Instytut Studiów Międzynarodowych, Szkoła Główna Handlowa
Chiny to ciągłość kulturowa. Imperia się przewracają, władze i reżimy przemijają, ale Chiny trwają. Państwo można pokonać, cywilizacji — nie. Dlaczego? Przeczytajmy zawarte w tym tomie sentencje, wiekopomne słowa i opowieści osób tę cywilizację kształtujących. Warto.
— prof. dr hab. Bogdan Góralczyk, dyplomata, sinolog, autor m.in. książki Wielki Renesans. Chińska transformacja i jej konsekwencje (2018)
Próbka PDF
Bezpośrednio od autora. Tak wspierasz go dodatkowo. Różnica jest szokująca: zamiast 3 zł autor zarobi ponad 20 zł)
Sprzedawcy na rynku |
W poniższym pliku RAR znajdziesz wszystkie materiały potrzebne księgarniom: opisy książki do sklepu on-line, miniaturki okładek, przykładowe strony (jpg) i urywki książki (PDF). Pakiety księgarskie do wszystkich książek Piotra Plebaniaka są dostępne tutaj.
Dystrybucja książki: Nakład wyczerpany. Wznowienie w I połowie 2023 roku. Kontakt: [email protected]. Zobacz też listę dystrybutorów i hurtowników tutaj
Miniaturki okładek, opis produktu, zdjęcia artystyczne, fragmnty PDF i JPG, spis treści:
1) Pakiety dla każdej z książek spakowane do pliku .RAR:
2) Wszystkie materiały książki Chiny 一 Pulsujący matecznik cywilizacji dla księgarzy TUTAJ
Lista dystrybutorów innych książek autora TUTAJ.
1) Zobacz prezentacja wszystkich książek autora tutaj
Zabezpieczenie antyspamowe: 42.